KASULIKKU

Millist muruseemet valida?
Enne muruplatsi rajamist või uuendamist tee endale selgeks, millised on sinu tulevase muru kasvutingimused ja millist muru sa vajaksid. Kui sinu muruplats paikneb varjulises kasvukohas – kas suurte puude all või sellises aianurgas, kuhu päike ei paistagi, külva sinna varjumuru või pargimuru seemet.
Kui ala, kuhu sa tahad muruplatsi rajada, asub päev läbi eredalt paistva päikese all, külva sinna põuamuru või kalmumuru.
Alale, mis on osa päevast päikse käes ja osa varjus, võib külvata kõiki murusorte. Kui sul on pere, lapsed ja koerad, on sul vaja tallamiskindlat muru, kui aga sinu muru peal on oodata lausa pidevat jalgpalli harrastamist, vali veelgi suurema tallamiskindlusega pallimuru või spordimuru.
Kui sa oled valmis niitma vähemalt kaks korda nädalas, võid omale rajada ilumuru, mis koosneb peamiselt õrnadest kõrrelistest.
Millal muru rajada?
Parim aeg muru rajamiseks on kevadel kuni mai lõpuni ja siis uuesti juuli lõpust kuni talvekülmadeni. Kui hilissügisel külvatud muru enam ka kasvama minna ei jõua, siis teeb ta seda kohe kevadel peale lume sulamist.
Kastmine ja väetamine
Hoolega tuleb kasta alles külvatud ja tärganud muru, kuid nii noore muru puhul kui ka hiljem on õige kasta pigem harvem, kuid põhjalikumalt. Ärge ainult ujutage nii, et lombid murupinnale jäävad! Väetada on õige aeg kevadel, kohe pärast esimest niitmist. Väetada ei tohi märga muru!
Kuidas umbrohust ja kahjuritest lahti saada?
Valdav enamik muru sees kasvavat umbrohtu hävib ise järjepideva niitmise tagajärjel. Mitmeaastased ja tugevama juurestikuga taimed kipuvad vahel siiski võimust võtma. Neid saab eemaldada käsitsi või spetsiaalsete umbrohutõrjevahenditega. Vesirotid ja mutid ei kannata välja pidevat ja tugevat pinnavibratsiooni ning seega kui niidate bensiinimootoriga muruniitjaga või veel parem, murutraktoriga ja teete seda pidevalt ja vähemalt korra või kaks nädalas, lahkuvad need külalised ise teie aiast.